Wspomnienia...

Dziś mija 5 rocznica śmierci Ewy Nowackiej (1934-2011), polskiej powieściopisarki, znakomitej autorki ponad trzydziestu książek dla młodych czytelników i około dwustu słuchowisk radiowych.
Zapraszamy do oglądania wystawy zatytułowanej "Wspomnienia...".
Wystawa czynna od 25.03 do 31.03.2016r.

czytaj więcej »

Zapraszamy do oglądania wystawy z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Wystawa czynna od 09.11. do 14.11.2015 r.

czytaj więcej »

Tydzień Zakazanych Książek 2015 w Bibliotece!

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek zawita w polskich bibliotekach już po raz piąty! W dniach 27.09-03.10 będziemy przypominać użytkownikom literaturę, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.

czytaj więcej »

Wystawa poświęcona jest twórcom Ustawy Rządowej z 1791 roku, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt naszej świadomości narodowej.

czytaj więcej »