Tydzień Zakazanych Książek

W dniach 24-30 września 2017 roku obchodzimy międzynarodowy Tydzień Zakazanych Książek. Jest to akcja, która ma zainteresować czytelników problematyką wolności słowa i uświadomić im, że w historii było bardzo wiele sytuacji, w których wolności tej brakowało.

czytaj więcej »

Witaj Maj, Trzeci Maj..

Konstytucja 3 maja - uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni p.n. Ustawy rządowej, pierwsza w Europie, druga na świecie. Ustawa zasadnicza przygotowana przez Sejm Czteroletni i w toku poufnych narad stronnictwa patriotycznego, przede wszystkim przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, I. Potockiego oraz H. Kołłątaja. 

czytaj więcej »

Światowy Dziń Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia-Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     23 kwietnia to szczególny dzień dla wydawnictw, księgarni i bibliotek a zwłaszcza dla wiernych czytelników. Tego dnia od wielu już lat obchodzony jest uroczyście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.

    

czytaj więcej »

Wspomnienia...

Dziś mija 5 rocznica śmierci Ewy Nowackiej (1934-2011), polskiej powieściopisarki, znakomitej autorki ponad trzydziestu książek dla młodych czytelników i około dwustu słuchowisk radiowych.
Zapraszamy do oglądania wystawy zatytułowanej "Wspomnienia...".
Wystawa czynna od 25.03 do 31.03.2016r.

czytaj więcej »